10 tipů na živiny pro vaše oči

Zdravý zrak je nenahraditelný a je třeba o něj pečovat. Proto jsme pro vás sepsali tipy na nejlepší potraviny, které obsahují blahodárné živiny pro zdraví vašich očí.

Do svého jídelníčku byste měli zařadit potraviny bohaté na lutein, omega-3-mastné kyseliny, vitamín C, vitamín E, zinek a antioxidanty. Ty nejenže obsahují živiny pro vaše oči, ale navíc podporují trávení, dodávají dostatek energie a zlepšují pokožku i celkový zdravotní stav. Tyto látky můžete najít například v:

 

Mrkev jako zdroj beta carotenu a vitamínu A

Mrkev patří k nejznámějším živinám pro zdravý zrak. Konzumací snižujete riziko zákalů a degenerace očních makuli. Vysoký obsah vlákniny a draslíku prospívá pro udržení celkového zdraví. Látky v mrkvi obsažené zpomalují růst rakovinotvorných buněk.

mrkev

 

Ryby – losos, sardinky, makrely, sledi a halibut

Výše uvedené druhy tučných ryb obsahují dostatek omega-3 mastných kyselin, které prospívá vašim očím a pomáhají zmírňovat záněty, cholesterol a předcházet Alzheimerově chorobě. Kromě toho obsahují i vitamín D, které dokáže předcházet vzniku rakoviny, diabetu, sklerose a srdečních onemocněních.

 

Listová zelenina – špenát, mangold a kadeřávek

Listová zelenina obsahuje účinné antioxidanty (zeaxanthin, lutein), které ochraňují sítnici, zlepšují zrak a snižují riziko vzniku šedého zákalu. Kromě toho listová zelenina obsahuje draslík, hořčík, vitamínu E a K, které bojují proti demenci.

špenát

Kukuřice

Konzumací kukuřice do svého těla dostáváte prospěšný lutein, antioxidanty a zeaxanthin. Ty snižují riziko vzniku šedého zákalu a vzniku žlutých pigmentů v očích. Vysoký obsah vlákniny zabraňuje vzniku hemeroidům, snižuje riziko rakoviny tlustého střeva, cukrovky, srdečním problémů a napomáhá při redukci tuku.

 

Pštrosí maso

Pštrosí maso obsahuje velké množství zinku, který pomáhá udržovat oči zdravé a snižovat riziko degenerace očí. Obsahuje minimum tuku a cholesterolu, který neprospívá vašich očím. Kromě toho zinek napomáhá se zažíváním a imunitním systémem, odbourává stres, zrychluje metabolismus a bojuje proti akné.

 

Olivový olej

Napomáhá absorpci živin z jiných potravin, které prospívají vašim očím. Olivový olej skvěle vstřebává živiny z listové zeleniny, brambor i rajčat. Transmastné tuky obsažené v oleji chrání před onemocněním rohovky.

 

Krůtí maso

Krůtí maso obsahuje vitamín B, tryptofan, selen, zinek a další prospěšné látky, které pomáhají udržovat vaše oči zdravé a bez zákalů. Vysoký obsah tryptofanu brání rakovině a zlepšuje náladu.

 

Rajčata

Obsahují dostatek karotenoidů i lykopenu, které napomáhají bránit sítnici a další části oka před poškozením od světla a záření. Navíc obsahuje vitamín C, který zlepšuje vstřebávání železa z rostlinných zdrojů a napomáhá hojení ran.

 

Batáty

Sladké brambory jsou plné betakarotenu, vitamínu A, C, vlákniny, manganu a draslíku, které prospívají očím. Kromě toho obsahují i dostatek vitamínu D, který napomáhá zlepšovat imunitní systém, zdraví očí a růst kostí.

 

Vejce

Vaječné žloutky obsahují karotenoidy, lutein, zeaxantin, lecitin, cystein a další prospěšné látky pro vaše oči před vznikem šedého zákalu.
vejce

Nezapomínejte na ovoce

Prospěšné látky pro vaše oči naleznete i v ovoci, například v borůvkách a hroznovém vínu. Zmíněné ovoce obsahuje antokyaniny, které také zlepšují vidění za šera a v noci. Prospěšné jsou i banány, pomeranče, citrony a avokádo.