Fibromyalgie – chronická bolest, která postihuje všechny aspekty života

Doslovný překlad slova fibromyalgie je bolest ve svalech, vazech a šlachách. Hlavními rysy tohoto syndromu jsou chronická bolest v celém těle, která je často doprovázena dalšími příznaky, jako je únava, poruchy spánku, potíže s pamětí atd.

Fibromyalgie je běžná a komplexní porucha, která způsobuje důsledky na fyzické, mentální a sociální úrovni.

Příznaky fibromyalgie
Fibromyalgie je charakterizována chronickou bolestí v celém těle a dalšími různými příznaky, jako jsou:

citlivost na dotek nebo tlak v určitých bodech těla (krk, krk, ramena, lokty, hrudník, boky, kolena)
vyjádřit nádory a vyčerpání (zejména po náročném dni nebo bezesné noci)
poruchy spánku
potíže s pamětí a soustředěním
Kromě těchto příznaků se u některých lidí mohou vyskytnout deprese, úzkost, bolesti hlavy, migréna, trávicí potíže (syndrom dráždivého tračníku – IBS) nebo gastroezofageální refluxní choroba – GERD, podrážděný nebo hyperaktivní močový měchýř, bolest pánve, temporomandibulární porucha. senzibilizace kůže a vyrážky, suché oči a ústa, tinnitus, problémy se zrakem a Raynaudův syndrom.

Příznaky fibromyalgie se mohou lišit v intenzitě a jejich dynamice a překrývání se v průběhu času mění. Stres, špatný spánek, fyzická zranění a vystavení vlhkosti a chladu mohou často zhoršovat příznaky.

Kdo s největší pravděpodobností trpí fibromyalgií?
Fibromyalgie je jedním z nejčastějších stavů chronické bolesti.

postihuje 2% dospělé populace
nejčastěji se vyskytuje u žen středního věku (75–90% případů), ale může se vyskytnout také u mužů a dětí
Je diagnostikována ve věku mezi 20 a 50 lety, ačkoli symptomy se často vyskytují ještě dříve v životě
FM se častěji vyskytuje u lidí s určitými revmatickými chorobami, jako je revmatoidní artritida, systémový erytém nebo ankylozující spondylitida
Příčina fibromyalgie
Ačkoli základní příčina fibromyalgie není dosud známa, novější studie naznačují možné základní mechanismy, které u některých jedinců vedou k rozvoji tohoto syndromu. Bylo zjištěno, že fibromyalgie je ovlivněna mnoha faktory, jako je chronický stres, genetická predispozice, jiná onemocnění a nemoci a fyzické a psychologické traumatické události.

U některých, ale ne všech pacientů, mohou být příčinou tohoto stavu strukturální změny ve struktuře neurotransmiterů a neuroendokrinní dysregulace, což může vést k abnormálnímu vnímání bolesti.
Přestože žádný fibromyalgie dosud nebyl spojen, existuje stále více důkazů o polygenním účinku s důrazem na geny ovlivňující serotoninový, katecholaminový a dopaminergní systém.
Bylo prokázáno, že psychosociální utrpení a různé traumatické zážitky v raném životě (např. Dopravní nehody, zneužívání) také přispívají k rozvoji chronické, rozptýlené bolesti.
Závěrem lze říci, že genetická predispozice v kombinaci s různými fyzickými nebo psychologickými spouštěči může u některých jedinců vést ke klinické expresi fibromyalgie.

Diagnóza fibromyalgie

Bohužel lidé s fibromyalgií často navštěvují více lékařů a mohou být léčeni až 5 let, než budou řádně diagnostikováni. Jednou z příčin je to, že únava a bolest, hlavní příznaky fibromyalgie, se vyskytují také v mnoha dalších stavech, jako jsou: hypotyreóza, revmatoidní artritida, lupus, polymyalgická revmatika, roztroušená skleróza atd. Lékaři proto často musí vyloučit další pravděpodobné příčiny těchto onemocnění příznaky dříve, než mohou diagnostikovat fibromyalgii. Dalším důvodem je, že v současné době neexistuje žádný laboratorní test nebo specifické vyšetření, které by mohlo diagnostikovat fibromyalgii.

Diagnóza fibromyalgie je stanovena na základě anamnézy a klinického vyšetření. Musí být splněna dvě kritéria:

Bolest, která se vyskytuje na palpaci (tlaku) citlivých míst. Tlak musí způsobovat bolest v nejméně 11 z 18 specifických bodů.
Generalizovaná bolest po dobu nejméně 3 měsíců. Bolest musí být přítomna na obou stranách těla a nad a pod pasem.
Léčba fibromyalgie
Protože neexistuje žádná léčba fibromyalgie, má léčba fibromyalgie důraz na zmírnění příznaků a zlepšení celkového zdraví. Léčba zahrnuje zejména různé přístupy a metody, které pracují synergicky s cílem snížit počet a intenzitu příznaků a zlepšit kvalitu života. Jedním z nejdůležitějších faktorů při zmírňování symptomů je rozpoznání potřeby změny životního stylu. Většina lidí se vyhýbá změnám, protože vyžaduje přizpůsobení, nepohodlí a úsilí. V případě fibromyalgie však změny životního stylu vedou k významnému zlepšení fungování a kvality života. Léčba často vyžaduje týmový přístup. Tým může zahrnovat rodinného lékaře, fyzioterapeuta, psychologa a případně dalších zdravotnických pracovníků.

Léčba fibromyalgií zahrnuje následující:

LÉČIVÁ:
pouze tři léky (pregabalin, milnacipran a duloxetin) byly schváleny americkým úřadem pro potraviny a léčiva (FDA) pro léčbu fibromyalgie. Pregabalin byl vyvinut k léčbě neuropatické bolesti (chronické bolesti způsobené poškozením nervového systému), zatímco milnacipran a duloxetin byly původně používány jako antidepresiva.
v boji proti bolesti může lékař stále předepisovat léky, jako je aspirin, ibuprofen, diklofenak atd.
použití opioidních narkotik při léčbě fibromyalgie se nedoporučuje. Naopak opioidy mohou zvýšit citlivost na bolest nebo prodloužit její trvání.
v případě lokalizovaných oblastí bolesti se aplikují injekce lidokainu do bodů bolesti
tricyklická antidepresiva (např. amitriptylin) jsou často předepisována v nízkých dávkách, protože mají dobrý vliv na regeneraci spánku a zmírňují bolest.

Doplňková a alternativní terapie
Doplňkové terapie mohou být velmi účinné při léčbě fibromyalgie u některých pacientů. Patří mezi ně: fyzikální terapie, lékařská masáž, vodoléčba, světelný aerobik, akupresura, akupunktura, chiropraktik, jóga, relaxační cvičení, kognitivní terapie, biofeedback, aromaterapie, výživové doplňky a podobně. Před jakoukoli formou alternativní terapie byste se měli poradit se svým lékařem.

Zlepšování životního stylu
Bylo prokázáno, že pravidelné aerobní cvičení snižuje citlivost na bolest svalů a zlepšuje kvalitu spánku, což je u lidí s fibromyalgií často narušeno. Doporučuje se začít s cvičeními s nízkou až střední intenzitou a postupně zvyšovat počet sérií a / nebo délku cvičení
zdravá, pravidelná a pestrá jídla bohatá na minerály, zrna a vitamíny mohou mít pozitivní vliv na únavu. Je třeba se vyvarovat stimulací a alkoholu. Měla by být provedena práce s cílem detoxikovat tělo a zabránit vysoce rafinovaným průmyslově zpracovaným potravinám
zdravá hygiena spánku velmi pomáhá vyrovnat se s příznaky. Vytvoření dobré spánkové rutiny, jako je ležení a probuzení současně, vyhýbání se dennímu spánku, zavedení relaxačních předspánkových aktivit, jako je vonná koupel nebo meditace atd. pomáhá zlepšit kvalitu spánku
Konfrontace a svépomoc
V RÁNOČNÍ SPÁNĚ

zkuste si před spaním vzpomenout na věci nebo činnosti, které jste během dne dokázali navzdory bolesti nebo únavě zvládnout, můžete si také vést deník, který vám může připomenout, že to bylo a může být lepší během horších dnů nebo období
před spaním se pokuste co nejvíce uvolnit meditací, břišním dýcháním, voňavou lázní, čtením nebo jakoukoli jinou relaxační činností nebo malým rituálem
zapište na papír hrozící myšlenky, výzvy nebo obavy spojené s bolestí nebo únavou a stanovte si čas na další den
zaměřte se na jiný, relaxační pocit – Nechte si u postele vonnou svíčku nebo esenciální olej, zkuste poslouchat hudbu nebo se vraťte do krásné paměti nebo na nějaké pohodlné a bezpečné místo pomocí fantazie

POCIT BARVY A PNEUMATIKY
naplánujte si dobu aktivity a odpočinku s časem stráveným v činnosti, ne bolestí nebo únavou. Lidé s fibromyalgií mají tendenci přerušovat činnosti, jakmile cítí bolest nebo únavu, což zase způsobuje, že se stávají citlivějšími na známky bolesti a únavy a angažují se v menší a menší aktivitě. Ostatní pokračují nad hranici bolesti, dokud nejsou zcela vyčerpaní, což opět končí delší dobou nečinnosti.
s ohledem na výše uvedené, zkuste odhadnout, jaké je optimální časové období pro zapojení do činnosti – naplnění spíše než ohromující vzhledem k bolesti a únavě, která se vyskytuje
pak se pokuste vzít nějakou průměrnou hodnotu jako orientaci a pomalu prodlužujte dobu, po kterou chcete provést požadovanou činnost, během několika dnů nebo každý týden. Optimální doba trvání (OT), kterou vezmete jako počáteční, je obvykle o pětinu kratší než průměr (MT), takže OT = MT – MT / 5
při výpočtu průměru berte v úvahu dobré i špatné dny. Tímto způsobem budete postupně postupovat do doby, kdy se můžete věnovat vašim požadovaným činnostem a zároveň se vyhnout zesílení bolesti nebo chronické únavy.

PODPORA A ZVÝHODNĚNÍ
sledujte pohyb a intenzitu bolesti nebo únavy a pokuste se zjistit, zda existují specifické vzorce související s obdobím, kontextem nebo aktivitou, když k nim dojde. Pokuste se zjistit, zda děláte něco, co zvyšuje únavu nebo bolest, a také vám pomáhá – vytvořte seznam a pokuste se ho držet.
zkuste zhodnotit své negativní přesvědčení a myšlenky na bolest a / nebo únavu, pokud máte nějaké. Zeptejte se negativních myšlenek, které máte o bezmocnosti, vině nebo hněvu. Jakou radu byste dal příteli? Je to opravdu tak? Budeš takhle zítra myslet?
představte si svůj vzor nebo nějaký hrdina, může být skutečný nebo představitelný. Vytvořte nový obrázek, ve kterém jste jako on nebo ona – vítězný, dominantní a silný. Myslete na sebe jako na silnějšího, než cokoli, co vás v současné době okupuje nebo ruší
pokuste se najít povzbudivé věty nebo citace, které vám pomohou vyrovnat se s bolestí, únavou nebo úzkostí, mít je s sebou jako první pomoc, mantru nebo připomenutí